Македонија со 10 играчи изддржа за реми кај Грузија

Македонската фудбалска репрезентација останува непоразена по два меча во Лигата на нации на УЕФА, откако на гостувањето кај потенцијалниот противник во баражот за ЕП 2021, Грузија, одигравме 1:1 откако поголемиот дел од второто полувреме го игравме со играч помалку.

Во Тбилиси, Грузија дојде во водство во 13. минута со пенал по стартот на Езѓан Алиоски над Кваратшкелија, а Торнике Окриашвили беше сигурен од белата точка. Сепак, по одлична акција на Горан Пандев, Стефан Ристовски успеа да израмни на 1:1 во 33. минута од мечот.

Во второто полувреме, ритамот на игра беше одлучен во 64. минута, кога Висар Муслиу доби црвен картон за опасен лизгачки старт над грузискиот капитен Канкава. По ова домаќините имаа повеќе од играта, но не успеаја да стигнат до победа.

Македонија е прва на табелата со 4 поени, колку што има и Грузија, додека Ерменија има 3, а Естонија е без поени.

Ерменија, се созеде од поразот од Македонија, и славеше со лесни 2:0 против аутсајдерот Естонија со головите на Карапетјан и Ангуло. Следен меч на селекцијата на Игор Ангеловски е гостувањето кај Естонија во октомври.