Top Sport

Математики за ЕП: За Хрватска е многу подобро да биде втора отколку прва во групата

Репрезентацијата на Хрватска во вторник од 20:45 часот на Максимир ќе одигра решавачки натпревар во квалификациите за Европското првенство против Ерменија. Избраниците на Златко Далиќ сигурно ќе се квалификуваат со победа против Ерменија, а може и со некој друг исход, под услов Велс да не ја победи Турција, за која мечот повеќе не значи ништо.

Хрватска може да биде прва во групата, а тоа ќе се случи доколку ја победи Ерменија, а Турција загуби од Велс. Во тој случај Турција и Хрватска би имале по 16 бода, но Хрватска би излегла на првото место поради подобриот меѓусебен сооднос. Хрватска победи со 2:0 во Турција, а загуби со 1:0 на домашен терен.

Сепак, во пресметките подобро е избраниците на Далиќ да завршат втори отколку третопласирани бидејќи на тој начин би избегнале некои многу силни тимови во ждрепката. Силните групи од ждрепката на еврото се распоредени според резултатите во квалификациите.

Доколку го освои првото место, Хрватска би била во втората силна група, во која според досегашните резултати се Турција, Данска, Унгарија, Албанија, Романија и Австрија. Второто место би го сместило во третата силна група, во која моментално се Шкотска, Холандија, Италија, Србија и Словенија.

Може да и се случи и на Хрватска да не се пласира директно на ЕП, а тоа би се случило доколку Хрватска не ја победи Ерменија, а Велс слави против Турција. Со таков исход, Турција и Велс би се пласирале на ЕП, а Хрватска би отишла во дополнителните квалификации обезбедени преку Лигата на нации.

Scroll to Top