Top Sport

Мектоминеј му го расипа совршениот меч на неверојатниот втор голман на Омонија

Кипарскиот клуб Омонија Никозија беше на чекор го направи најголемото изненадување во четвртото коло на Лига Европа, откако предводени од својот втор голман 23-годишниот Нигериец Френсис Узохо го исфрустрираа Манчестер јунајтед во 90 минути, пред замената Скот Мектоминеј во 91. минута да ги донесе трите поени за „ѓаволите“.

„Ѓаволите“ имаа речиси 70 отсто од поседот на топката, над 30 удари на голот, но Узохо беше во неверојатна форма, сопирајќи ги сите обиди кон неговиот гол. Но, во финишот на мечот, по еден корнер, Мектиминеј се снајде најдобро и го совлада несреќниот голман на кипарскиот тим. Реал Сосиедад остануваат лидери во групата со рутинската 3:0 победа над Шериф Тираспол.

Најнеизвесно ќе биде во групата Ф, каде пред последните две кола, четирите клуба имаат по 5 поени. Откако Феенорд одигра 2:2 со Митјиланд, Лацио не издржа со 10 играчи и мораше да се задоволи со 2:2 реми со австрискиот Штурм Грац. Чиро Имобиле ги донесе Лацио во водство со гол од пенал во финишот на првото полувреме, но веднаш потоа Лацари доби црвен картон. Вилијам Бовинг израмни за Штурм во 56. минута, но Педро во 71. најави победа за домаќините, пред Бовинг во 83. минута да ги постави конечните 2:2.

ЛИГА ЕВРОПА, 4.КОЛО
ГРУПА А
ПСВ Ајндховен – Цирих 5:0
ГРУПА Ц
Лудогорец – ХЈК Хелсинки 2:0
ГРУПА Д
Унион – Малме 1:0
ГРУПА Е
Манчестер јунајтед – Омонија 1:0
Реал Сосиедад – Шериф Тираспол 3:0
ГРУПА Ф
Лацио – Штурм 2:1
ГРУПА Х
Ференцварош – Црвена звезда 2:1
Трабзонспор – Монако 4:0

КОНФЕРЕНЦИСКА ЛИГА ЕВРОПА, 4.КОЛО
ГРУПА Б
ФЦСБ – Силкеборг 0:5
Вест хем – Андерлехт 2:1
ГРУПА Ц
Хапоел Бер Шева – Лех Познањ 1:1
ГРУПА Д
Ница – Словацко 1:2
ГРУПА Е
Вадуц – Днипро-1 1:2
ГРУПА Ф
Шамрок роверс – Молде 0:2
ГРУПА Г
Балкани – Сиваспор 1:2
ГРУПА Х
Жалгирис – Пјуник 2:1

Scroll to Top