Top Sport

Барса го доби драматичното евролигашко „Ел класико“, Болоња со прва победа по 15 години!

Пред најголемата фудбалска клупска пресметка на светот, неделното „Ел Класико“ помеѓу Реал Мадрид и Барселона, двата лути ривали имаа и пресметка во кошаркарската Евролига, каде што овојпат славата остана кај Каталонците, со тесна 75:73 победа.

Каталонскиот клуб беше на пат до убедлива победа, но успеаја да пропуштат предност од 17 поени во последната четвртина, за на крајот да се соземат и да стигнат до победа. На седум минути пред крајот, Барса имаше 69:62 предност, кога за домаќините почна „колапсот“. Габриел Дек, кој имаше 13 поени, беше фантастичен за да ги донесе „кралевите“ на достижни 75:73 на 15 секунди пред крајот.

Во вториот домашен меч во сезоната 2022/23, Виртус Болоња, пак, стигна до 66:63 победа во „Паладоца арената“, што претставува прва победа во Евролигата за италијанскиот клуб по пауза од 15 години. Ифе Лундберг имаше 13 поени и беше лидер во тимот на Серџо Скариоло, додека Џордан Мики имаше 6 поени и 10 скока во меч со малку поени и многу неизвесност.

Scroll to Top