Top Sport

Меси го предводи идеалниот тим на Копа Америка

Аргентина, во неделата, ја освои титулата на копа Америка. За Гаучосите ова беше прв триумф на Копа АМерика по пауза од 28 години. До него ги предводеше Лионел Меси, кој ја освои својата прва титула со Аргентина.

dobivaj vesti na viber

Меси, беше прогласен за најдобар играч на турнирот, а покрај него во идеалниот тим се најдоа неговите сонародници Мартнез, Ромеро и Де Пол.

Во идеалниот тим, Бразил има тројца играчи, а по еден Перу, Еквадор, Колумбија и Чиле.

Идеалниот тим на Копа Америка:

Мартинез (Аргентина)
Еступињан (Еквадор), Ромеро (Аргентина), Маркињос (Бразил), Исла (Чиле)
Јотун (Перу), Касемиро (Бразил), Де Пол (Аргентина)
Дијаз (Колумбија), Нејмар (Бразил), Меси (Аргентина).

Scroll to Top