Мициќ ги „крена“ шампионите Ефес над Реал Мадрид!

Василије Мициќ имаше 29 поени и 6 асистенции за да ги предводи Анадолу Ефес до 93:90 победа над Реал Мадрид во клучна победа за да дојдат до чекор поблиску до домашна предност во плејофот во Евролигата.

Мициќ исто така ги оствари последните поени во натпреварот, кога ја украде топката од Габриел Дек за 93:90 водство на 1:47 пред крајот на мечот. Двата тима пропуштија многу шанси во финишот на натпреварот, вклучувајќи го и Руди Фернандез во последниот напад.

Реал водеше речиси од почетокот на мечот до последните минути, но не успеаја да дадат гол во последните 2:37 од мечот. Дек имаше 23 поени и 10 скока и беше единствениот кошаркар на Реал кој постигна поени во последните девет минути од мечот.