Top Sport

Мијатовиќ: Реал победува, но не ми се допаѓа како игра

Предраг Мијатовиќ, легандата на Реал, нее воодушевен од начинот на кој што игра екипата која ја предводи Карло Анчелоти. Не му се допаѓа промената на системот, која Италијанецот ја направи по заминувањето на Карим Бензема.

Мијатовиќ, верува дека Реал, утре ќе ја победи Барселона во 255. Ел класико.

Од почетокот на сезоната Реал има десет победи, едно реми и еден пораз.

„Реал победува во натпреварите, но не ми се допаѓа како играат. Доста е хаотично, па дозволете ми да појаснам: Анчелоти беше многу успешен со системот што го користеше во Мадрид претходно (4-3-3), но го промени ова. сезона за да се направи простор за Белингем и другите млади играчи. Добро му оди во моментов, но ќе видиме колку ќе трае. Мислам дека не верува во овој систем (дијамант 4-4-2) и поради тоа тој прави некои работи што не ми се допаѓаат“.

Scroll to Top