Милан победнички во Бергамо – Калабрија и Тонали ја „решија“ Аталанта

Милан стигна до својата шеста победа во првите седум кола од Серија А, откако стигнаа до импресивна 3:2 победа на гости кај Аталанта, за да се доближат на само два поени од лидерите, „совршените“ Наполи.

Само што почна мечот, уште во 28. секунда, Давиде Калабрија ги донесе „росонерите“ во водство, постигнувајќи го третиот најбрз меч во историјата на Милан, по Рафаел Леао против Сасуоло (6 секунди) и Сали Мунтари против Јувентус (18 секунди). Водството беше удвоено во 43. минута, кога Сандро Тонали, кој постојано добива пофалби за своето лидерство кое го покажува во тимот, украде топка на средината на теренот и постигна убав гол.

Рафаел Леао во 78. минута зголеми на 0:3, што беше клучно за финишот на мечот, откако „Ла деа“ постигна два гола. Колумбиецот Дуван Запата во 85. минута од белата точка намали на 1:3, пред Марио Пашалиќ во 93. минута да даде гол, но беше недоволно за целосен пресврт.

о потврди триумфот на Милан, пред Аталанта да постигнат гол од пенал во 85. минута преку Колумбиецот Дуван Запата. Милан со трите поени доаѓаат на 19 поени, два зад лидерот Наполи, но и два пред Интер и четири пред Рома на четвртото место. Аталанта се осми со 11 поени.