Top Sport

Милан подготвиле нов договор за Жиру

Милан закажале средба со менаџерскиот тим на Оливие Жиру во обид многу бргу да го потврдат продолжувањето на неговиот договор, јавува „Тутомеркато“.

36-годишниот Французин беше клучен играч во тимот на Стефано Пиоли во шампионската сезона, постигнувајќи 11 гола во 29 меча во Серија А во својата дебитантска сезона во Италија, а добрата форма ја продолжи и оваа сезона со 9 гола во 19 меча за „росонерите“. Според „Тутомеркато“, Милан ќе имаат состанок со агентите на Жиру и ќе му понудат едногодишно продолжување на договорот (до 2024) со плата од 3.2 милиони евра плус бонуси.

Жиру стана најдобриот стрелец во историјата на француската репрезентација на СП во Катар, поминувајќи го Тјери Анри со 53 гола во 120 меча. Тој постигна четири гола во Катар.

Scroll to Top