Top Sport

Милан сака напаѓач за 60 милиони евра, но Англичаните ќе се обидат да го украдат

Канадскиот напаѓач Џонатан Дејвид (23) е главната желба на италијанскиот гигант Милан за следната година, пишува Фабрицио Романо. Италијанскиот трансфер инсајдер тврди дека преселбата на Давид во Серија А може да започне дури на лето.

Лил не сака да го продаде на сред сезона, но следното лето ќе влезе во последната година од договорот и тоа ќе биде последна шанса за Французите да заработат добра заработка од напаѓачот кој се проценува на 60 милиони евра на Трансфермаркт.

Дејвид пристигна во Лил во летото 2020 година од Гент за 20 милиони евра и постигна 62 гола на 154 натпревари. Интересно е тоа што во секоја од претходните пет сезони од неговата професионална кариера, две во Белгија и три во Франција, постигнуваше двоцифрен број на голови.

За канадската репрезентација постигна 25 гола на 42 настапи. Милан не е единствениот заинтересиран за него и би можел да има конкуренција на пазарот. Романо тврди дека во игра се уште „три клуба од Премиер лигата“.

Scroll to Top