Top Sport

Милан се пофали со Де Кетеларе

Милан го официјализираше трансферот на младиот белгиски талент, Шарл де Кетеларе од Клуб Бриж, како најскапо засилување во модерната ера на славниот италијански тим.

dobivaj vesti na viber

Преговорите меѓу двата клуба траеја цело лето и беа пред прекин откако белгискиот клуб бараше премногу пари, но на крајот беше склучен договор за 32 милиони евра плус 3 милиони во бонуси и 12.5 отсто од секој следен трансфер на 21-годишниот фудбалер. Тој потпиша петгодишен договор со Милан до јуни 2027 година и ќе го носи дресот со бројот 90. Според италијанските медиуми, талентот ќе заработува 2.2 милиони евра по сезона.

Де Кетеларе во Милан ќе игра на позицијата „треквартиста“, зад напаѓачите како фудбалер од средниот ред, но исто така може да биде на позицијата на „лажна деветка“. Тој дебитираше за белгиската репрезентација во ноември 2020, и веќе има осум настапи.

game sunwin sunwin tài xỉu sunwin apk

sun win

tải sunwin

tải sunwin apk game sunwin sunwin club

tải sunwin

Scroll to Top