Top Sport

Мизерното англиско време го спречува продолжувањето на договорот на Клоп?

Јирген Клоп го трансформираше Ливерпул во „сила“ во европскиот фудбал и постојано ја искажува љубовта кон англискиот клуб, меѓутоа, засега одбива да го продолжи договорот кој му трае до 2022 година. Според неговиот агент, главна причина за тоа е лошото англиско време.

Марк Козике, агентот кој го претставува Клоп, за „Спокс“ потврди дека Германецот ќе го исполни договорот, како што направи и во Мајнц и во Борусија Дортмунд, но дека засега нема да потпише нов договор. Главната причина е климата во северна Англија, каде што дождот и „мрачните“ облаци го расипуваат расположението.

„Додека работеше во Германија, Клоп ги избегнуваше мрачните утра и вечери со годишни одмори во текот на зимската пауза во Бундеслигата. Во Премиер лигата немаше пауза во текот на зимата и тогаш има најмногу натпревари. Лошото време го нервира Клоп. Се сеќавам дека Ливерпул побара продолжување на договорот во ноември или декември и им кажав да почекаат. Јирген и неговата сопруга Ула стануваат рано наутро, кога уште е темница и кога ќе се видат повторно пак е темница или е сиво и грми“, објаснува Козике.

Scroll to Top