Фудбалерите на Лудогорец, викендов славеа важна победа во борбата за шампионската титула. Екипата од Разград со 2:0 го победи Левски во Софија.

Лудигорец има 67 бода на челната позиција, три повеќе од ЦСКА Софија, а Левски остана на третото место со 58 бода.

Кесеру го постигна првиот гол на дербито во 38 минута, а конечните 0:2 ги постави Моти во 80 минута.

Вториот гол предизвика хаос на трибините, бидејќи романскиот фудбалер голот го прослави пред навивачите на Левски, кои се обидоа да влезат на теренот за да се пресметаат со него.

На крајот од натпреварот еден од навивачите на Левски, пропаднал низ покривот на тунелот во обид да дојде до Моти.