Мупај во 95 минута го урна Арсенал (Видео)

Фудбалерите на Брајтон освоија знајчани бодови во борбата за опстанок во Премиерлигата. Брајтон во рамките на 30 коло славеа над Арсенал со 2:1.

Арсенал на натпреварот со Брајтон одигра солидно имаше предност но на крајот со наведнати глави неговиот фудбалери го напуштија теренот.

Николас Пепе во 68 минута постигна брилијантен гол. Најскапиот играч во историјата на Арсенал го постигна петтиот гол оваа сезона во Премиерлигата.

Седум минути подоцна дефанзивците на Арсенал им дозволија на противниците да одиграат добра акција, а Данк успеа да постигне гол.

До трите бода Брајтон дојде во последниот напад на натпреварот, во 95 минута голот за победа го постигна Мупај.

Арсенал останаа на деветтото место со 40 поени, додека Брајтон со 32 се на 15 место.

Лено на носилки изнесен од теренот (Видео)