Top Sport

Наполи платиле само 36 милиони за Осимен, иако пријавија трансфер од 81 милиони евра

Трансферот на Виктор Осимен од Лил во Наполи повторно е во центарот на вниманието на француските медиуми, откако угледниот спортски весник „Л’Екип“ тврди дека и покрај тоа што беше објавено дека италијанскиот клуб платил 81 милиони евра, Лил инкасирал само 36 милиони евра.

Трансферот веднаш предизвика сомнежи кога се реализираше во текот на летото 2020, бидејќи сумата беше висока, а Наполи, како никогаш дотогаш јавно се пофалија дека тој ќе биде најскапото засилување со 71.3 милиони евра плус 10 милиони евра во бонуси.

Веднаш се откри дека нешто не е исправно, откако Лил „платија“ 20 милиони евра за ветеранот-голман Орестис Карнезис и уште тројца фудбалери од академијата на Наполи (Чиро Палмиери, Луиџи Лигуори и Клаудио Манци), кои никогаш не отпатуваа во Лил, и веднаш беа пратени на позајмица во клубови од Серија Ц и Серија Д, пред нивните договори да бират прекинати.

Според „Л’Екип“, Лил биле во сериозни финансиски проблеми минатото лето, така што се согласиле на целата операција за која добиле 36 милиони евра, додека Наполи официјално можеше да пријави профит за младинските фудбалери.

Дел од бонусите, како за квалификацијата на Наполи во ЛШ, едноставно не биле активирани оваа сезона. Дополнителни 11.3 милиони евра отишле за поранешиот клуб на Осимен, белгискиот Шарлроа, откако Лил го купија него за 12 милиони евра во 2019 година. Лил платиле 4.5 милиони евра за реализација на трансферот, уште 6 милиони евра за агентот, така што за нив останале само 36 милиони евра.

Нови сомнежи околу легалноста на трансферот на Осимен во Наполи

anime streaming. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

watch anime That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

That Time I Got Reincarnated as a Slime

watch anime free WONDER EGG PRIORITY

AnimeDao High School DxD

free anime The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

tải go88
Scroll to Top