Top Sport

Навивачите на Вележ го прославија јубилејот со фантастичен огномет

Навивачите на фудбалскиот клуб Вележ од Мостар, на спектакуларен начин ја прославија 40-годишнината од своето основање, со спектакуларен огномет во најголемиот град во Херцеговина и со факли на обновениот Стар мост во центарот на градот.

Популарните „Red Army“ (Црвена армија), се основани на 1 април 1981 година, како најстара навивачка група во Босна и Херцеговина, додека Вележ го следеше една од најтрагичните фудбалски приказни во поранешна Југославија.

Поранешниот двократен шампион од Купот на СФРЈ, во воените години во 1990-тите го загуби стадионот „Бијели бријег“ откако беше ре-оформен хрватскиот клуб Зрињски, а и голем број на навивачи, Тие успеаја да се вратат во највисокиот ранг на босанскохерцеговскиот фудбал во 2006 година.

AnimeFreak animes online: Watch Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 2 (https://animefreak.ws/m/9jXL/ep-2)

AnimeDao animedao official site: Watch The Rising of the Shield Hero (Dub) Episode 25

Scroll to Top