Top Sport

Нели ви е срам од Сер Алекс Фергусон?

Сер Алекс Фергусон пред една деценија го напушти Манчестер јунајтед, а еден статистички податок покажува колку „црвените ѓаволи“ потоана откако тој замина во пензија.

Во летото 2013 година, легендарниот Шкотланѓанец замина во заслужена пензија, откако на Манчестер јунајтед му донесе уште една во низата шампионски титули на Англија.

Не само што е последната титула во Премиер лигата што ја освои Јунајтед, туку во меѓувреме овој тим целосно ја загуби својата некогаш позната непобедливост на „Олд Трафорд“.

Последниот пораз од градскиот ривал Манчестер сити од 3:0 е особено ги боли навивачите на „црвените ѓаволи“, а англиските статистичари објавија и разочарувачки податок за сите наследници на славниот шкотски менаџер:

„Манчестер Јунајтед загуби 34 натпревари на „Олд Трафорд“ во англискиот шампионат за 10 години, исто како под водство на Фергусон за 26 години“.

Статистичарите не го извлекоа податокот колку порази индивидуално доживеале Дејвид Мојс, Луис ван Гал, Жозе Мурињо, Оле Гунар Солскјер, Ралф Рангник и Ерик тен Хаг, но на сите нив треба да им се постави прашањето.

„Нели ви е срам од Сер Алекс Фергусон?“

Scroll to Top