Top Sport

Никој не може да поврува дека овој фудбалер ја има најголемата плата во Ла Лига

„Лекип“, откри кои се најплатените фудбалери во Ла Лига. Еден од највлијателните спортски весници во светот ги објави платите на ѕвездите од шпанското првенство. Очекувано на врвот се играчи од Реал и Барселона, но сензација е играчот кој е на првото место.

На врвот се очекуваат Белингем, Винисиус, Гризман, Левандовски… Сепак, ниту еден од нив ја нема најголемата плата во Ла Лига. Таа титула му припаѓа на Давид Алаба (32), стоперот на Реал. Тој во клубот од Баерн дојде во летото 2021 година без обештетување.

Со оглед на тоа, јасно е дека доби поголема плата, но испаѓа дека таа е највисока во шпанскиот фудбал. „Лекип“, тврди дека Алаба месечно добива дури 1,88 милиони евра бруто.

Мадрид „АС“ пишува: „Кога би направиле анкета меѓу шпанските фудбалски фанови, никој не би погодил дека Алаба е најплатен“.

Покрај тоа, Алаба често се повредуваше од почетокот на минатата година. Од јануари минатата година до крајот на оваа сезона ќе пропушти дури 50 натпревари.

Веднаш зад Алаба со само 10 илјади евра помалку е Роберт Левандовски, најдобриот стрелец на Барселона.

Најплатените фудбалери во Ла Лига:

1. Давид Алаба (Реал), бруто 1,88 милиони евра месечно

2. Роберт Левандовски (Барселона), 1,87 милиони евра

3. Винисиус (Реал), 1,67 милиони евра

Џуд Белингем (Реал), 1,67 милиони евра

Илкај Гундоган (Барселона), 1,67 милиони евра

Scroll to Top