Top Sport

По грозоморниот масакр во Москва, никому не му е до фудбал: Откажан мечот на руската репрезентација

Русија е завиена во црно од петокот вечерта кога најмалку 93 лица загинаа, а 145 се ранети откако маскирани вооружени лица отворија оган со автоматско оружје врз посетителите на концертот во близина на Москва во еден од најсмртоносните напади врз Русија во последните децении. Исламска држава, милитантна група која некогаш ја презеде контролата врз делови од Ирак и Сирија, ја презеде и одговорноста за нападот.

Поради терористичкиот напад што се случи во петокот вечерта во близина на Москва, беше откажан пријателскиот натпревар меѓу фудбалските репрезентации на Русија и Парагвај, кој требаше да се одигра во Русија во понеделник на 25 март, како дел од подготовките за Европското првенство. откажано.

Организаторите на натпреварот кој требаше да се одигра во ВТБ Арената излегоа со соопштение во кое истакнаа дека оставиле простор натпреварот да се одигра подоцна во текот на годината, а на навивачите кои купиле билети ќе им бидат вратени парите. Информациите за постапката за враќање на купените билети ќе бидат објавени подоцна.

Да потсетиме, Русија само еден ден пред терористичкиот напад во Москва одигра пријателски натпревар против Србија во кој победи убедливо со 4:0.

По терористичкиот напад во кој загинаа повеќе од 60 лица, викендов се откажани сите јавни настани во Москва.

Scroll to Top