Њукасл со пенал во 93. минута до три поени кај Нотингем

Њукасл се доближи на само еден поен од четвртопласираните Тотенхем, и тоа со меч помалку, по драматичната 2:1 победа на гостувањето кај Нотингем.

Нотингем ги намали шансите на Њукасл да стигнат до топ 4 пласман оваа сезона, откако на „Сити граунд“ одиграа 1:1 против тимот на Еди Хау, кој сега има само една победа во последните пет меча и останува на петтото место на табелата.

Нигериецот Емануел Денис во 26. минута од мечот постигна гол за воодушевување на домашната публика, но Њукасл успеа да врати во 44. минута со гол на Швеѓанецот Александер Исак.

Елиот Андерсон во 65. минута од мечот постигна гол за Њукасл, но тој беше поништен поради офсајд, а доминацијата во поседот на топката, и во ударите на гол, конечно се исплатеше во самиот финиш на мечот, кога беше досуден пенал по играње со рака во шестнаесетникот, а Исак беше сигурен од белата точка.