Top Sport

(Видео) Нов кикс на Баерн, одбраната на титулата стана невозможна мисија

Фудбалерите на Фрајбург ремизираа 2:2 на домашен терен со Баерн во првиот натпревар од 24. коло од германската Бундес лига.

Со овој кикс Баерн дополнително се оддалечи од борбата за шампионската трка со Баер Леверкузен. Доколку Баер в недела победи во Келн ќе стекне двоцифрена предност и ќе биде многу блиску до освојување на титулата.

Домашните поведоа во 12. минута кога Кристијан Гунтер шутираше од околу 25 местир и го совлада Ноер.

Во 35. минута, одговори Баерн, Матис Тел се избори за топката и од левата страна прецизно биеше во спротивниот агол на голманот на Фрајбург.

Во вториот дел Баерн трган на сè или ништо се обидоа Мусиала и Кејн, но резултатот не се менуваше до 79 минута кога со соло аквција Мусиала погоди за 1:2.

Баерн сепак не успеа да ја одбрани победата, Лукас Оле во 87.минута го постави конечниот резултат.

Scroll to Top