Нов кошмар за Реал! Сосиедад со три поени од „Сантијаго Бернабеу“ (видео)

Навивачите на Реал Мадрид никако да го видат својот тим во вистинско светло. Откако пред три дена одиграа само 2:2 на гостувањето кај Вилјарел, „кралскиот клуб“ повторно загуби поени кои требаше лесно да ги освои откако Реал Сосиедад дојде до изненадувачка 0:2 победа на „Бернабеу“.

Мечот започна лошо за тимот на Сантијаго Солари, откако Касемиро го собори Мерино во шестнаесетникот уште во третата минута од мечот, а Вилијан Жозе беше сигурен од белата точка.

Реал безуспешно се обидуваше да се врати во игра, а тоа стана потешко откако Лукас доби втор жолт картон во 61. минута од мечот. За зголемување на мизеријата Рубен Пардо во 83. минута го постигна и вториот гол за баскискиот клуб.

Со овој резултат, Реал Мадрид останува на петтото место на табелата со 30 поени, и лидерот Барселона доколку победи вечерва кај Хетафе може да дојде на +10 пред својот вечен ривал.