Top Sport

Пандев со фантастичен гол во македонското дерби во Серија А, Џенова спаси поен! (видео)

Горан Пандев уште еднаш покажа дека не го загубил „осетот“, постигнувајќи гол за неговата Џенова во македонското дерби во Серија А против Удинезе на Илија Несторовски, помагајќи Грифоне да освојат значаен поен во драматичното 2:2 реми.

Пандев и Несторовски не се најдоа во ист момент на теренот, бидејќи Несторовски беше заменет во 58. минута, додека само минута подоцна Пандев влезе во игра за Грифоне.

Секо Фофана ги донесе Удинезе во водство во 44. минута, пред Кевин Лазања да ја зголеми предноста на 2:0 во 73. минута, пред Пандев да постигне фантастичен гол од работ на шестнаесетникот во 81. минута да даде надеж на гостите дека можат до поен. Ова беше осми гол за Пандев оваа сезона за Грифоне и вкупно 93. гол за Гранде во Серија А. Драмата беше резервирана во финишот на мечот – во 96. минута беше досуден пенал за Џенова, кој Андреа Пинемонти го упати директно во голманот Хуан Мусо, но потоа ја смести топката во мрежата за важен поен.

Но, на крајот, Удинезе со победата скокна на 14. место со 31 поени, додека Џенова е 17. со 27 поени, два поени пред 18-тото место каде што е Лече.

СЕРИЈА А, 30.КОЛО

Бреша – Верона 1:0

Каљари – Аталанта 0:1

Парма – Фиорентина 1:2

Сампдорија – СПАЛ 3:0

Удинезе – Џенова 2:2

ГОЛОТ НА ГОРАН ПАНДЕВ

УДИНЕЗЕ – ЏЕНОВА

ПАРМА – ФИОРЕНТИНА

КАЉАРИ – АТАЛАНТА

Scroll to Top