Top Sport

Пари Сен Жермен повторно е шампион на Франција

Фудбалерите на Пари Сен Жермен на три кола до крајот обезбедија нова титула во Лига 1.

„Светците“ во саботата одиграа 3:3 против Авр, но Лион во неделата победи против Монако и со тоа им ја обезбеди титулата на тимот на Луис Енрике.

ПСЖ има 70 бодови, 12 повеќе од Монако.

За ПСЖ ова е 12-та титула, трета по ред. Во последните 12 години, ПСЖ не беше шампион на Франција само во 2017 (Монако) и 2021 година (Лил).

До крајот на сезоната ПСЖ ќе се фокусира на полуфиналето од Лигата на шампионите против Борусија Дортмунд, како и финалето на Купот против Лион.

Scroll to Top