Top Sport

(Видео) Тренерот на АЕК се тепаше со играч на ПАОК

ПАОК во Солун го победи АЕК со 3:2 во 34. коло од грчкото првенство. ПАОК со пресврт во последните 10 минути го победи лидерот на табелата, а по завршувањето на натпреварот тренерот на гостите Матиас Алмеида влезе во конфликт и се степа играч на ПАОК по што настана целосен хаос.

Домашните поведоа во третата минута од играта, а стрелец беше 21-годишниот Јанис Константелиас. Гостите се вратија по само шест минути благодарение на голот на Мексиканецот Орбеилно Пинеда.

Мрежите потоа мируваа до 75. минута, кога Домагој Вида погоди за АЕК по центаршут од слободен удар.

Сепак, тогаш започнува лудиот пресврт на домашните. Најпрво во 81. минута Константелиас го постигна својот втор гол на натпреварот, а во 90. минута Шпанецот Жоан Састре погоди за конечни 3:2.

На крајот од мечот дојде до тензии на двете страни, а тренерот на АЕК Алмеида се пресмета со Тајсон, напаѓачот на ПАОК.

АЕК останува лидер со четири бода предност пред Панатинаикос, кој денеска киксна и загуби дома од Арис со 0:1 и пред ПАОК, кој има натпревар помалку.

Scroll to Top