Пепе со два „магични“ гола од слободен удар донесе победа за Арсенал, Лацио „падна“ во Шкотска (видео)

Никола Пепе влезе во игра во 75. минута кога Арсенал губеше со 1:2 од португалскиот аутсајдер Виторија Гимараеш, за да постигне два гола за целосен пресврт и за 3:2 победа, конечно замолчувајќи ги критичарите по спориот старт кај „топчиите“

Арсенал двапати губеше (0:1 и 1:2) на „Емирати“, пред Емери да го пушти во играта „џокерот“ Пепе. Тој во 80. минута постигна прекрасен гол од слободен удар, за во 93. минута од мечот да го повтори истото само од друг агол!

Лацио пак, по три кола од Лига Европа се најде во позиција да се плаши за својот пласман понатаму, откако иако имаа водство во Глазгов, на крајот загубија со 2:1 од шкотскиот шампион Селтик. Заедно со 1:0 победата на романскиот Клуж на гости кај Рен, Лацио сега се трети со 3 поени во својата група.