Top Sport

„Пирло може да има кариера каква што има Зидан“

Марчело Липи селекторот кој на Италија и ја донесе светската круна во 2006 година смета дека Андреа Пирло може да има успешна тренерска кариера.

Според Липи, Пирло може да има кариера каква што изгради Зинедин Зидан во реал Мадрид.

„Пирло, исто како Зидан, по завршувањето на кариерата зеде пауза од три години за да размисли добро што сака понатаму да работи. Пирло во кариерата играше во големи клубови (Интер, Милан, Јувентус) и добр му е позната атмосферата и притискот под кој се наоѓа тренерот“, рекол Липи.

„Тоа што генерациски е блиску до Буфон, Роналдо и Кјелини може да биде само плус за него. Полесно ќе комуницира. Во слична ситуација беше и Зидан кога го презеде реал Мадрид. Реал како тренер на реал не воведе никакви промени во тренинзите или тактиката, неговата појава делуваше смирувачки врз фудбалерите, а тој потоа им ги додели најдобрите улоги. На крајот освои сѐ што може да се освои“, заклучил Липи.

AnimeBee Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animekisa.in: Watch Future GPX Cyber Formula Saga animekisa Episode 8 watch anime dub

TwistMoe: Bananya (Dub) anime episode 13 online free at https://twistmoe.net watch anime free

Website https://gogoanime.be: Watch Yu☆Gi☆Oh! (Movie) gogoanime Episode Full the daily life of the immortal king gogoanime

Logobids: https://www.logobids.com/users/gogoanimebe

Behance: https://www.behance.net/gogoanimelol

Scroll to Top