По четири години, Манчестер сити елиминирани од Лига купот!

Вест хем на Дејвид Мојс е „лек“ за клубовите од Манчестер, откако по елиминацијата на Јунајтед од Англискиот лига куп, ја прекинаа победничката низа на Сити која трае три години во натпреварувањето, победувајќи ги на пенали со 5:3 по ремито без голови по 90 минути.

Сити на Гвардиола ги освоија титулите од ЕФЛ купот во 2018, 2019, 2020 и 2021, но серијата заврши на „Лондон стадионот“, откако Фил Фоден не успеа да го постигне својот обид од белата точка, додека сите фудбалери на „чеканите“ беа прецизни.

Тотенхем и Ливерпул не дозволија ваква елиминација иако играа со ослабени тимови. Лукас Моура им донесе 1:0 победа на Тотенхем кај Барнли, додека Минамино и Ориги во второто полувреме постигнаа голови за 2:0 победа на „црвените“ кај Престон.