Top Sport

Погба: Златан расист? Ајде, не се шегувајте

Пол Погба застана зад својот поранешен соиграч од Манчестер јунајтед, Златан Ибрахимовиќ, по обвинувањата за расизам против шведскиот ветеран по бурната пресметка со Ромелу Лукаку, уште еден поранешен играч на „ѓаволите“ на вчерашното дерби Интер-Милан.

dobivaj vesti na viber

Снимките од инцидентот беа анализирани до бескрај од медиумите, и дел од нив сметаа дека „боцката“ на Златан: „Викни ја мајка ти, и прави го тоа вуду с.ање“ е јасен пример за расизам. Ова е провокација за изјавата на еден од акционерите на Евертон, кој тврдеше дека тој одбил да потпише нов договор кога Јунајтед беа заинтересирани за него бидејќи неговата мајка посетила вуду свештеник.

Погба вели дека е невозможно Ибрахимовиќ да е расист.

„Златан.. расист? Тој ме сака премногу и е последниот човек кого би помислил за расист. Ајде, не се шегувајте со тоа“, напиша Погба на Твитер.

Вербалниот дуел на Ибра и Лукаку – „Да ве е..м тебе и жена ти…Оди прави ги оние вуду глупости“

Scroll to Top