Top Sport

„Повеќе би сакал да го откријам новиот Мбапе отколку за успех да потрошам богатство“

Се уште не се знае каде во кој клуб ќе ја продолжи кариерата Килијан Мбапе. Неговиот договор со ПСЖ истекува на крајот од сезоната. Според медиумите тој како слободен играч ќе замине во Реал Мадрид.

Доколку Мбапе (25) си замине од ПСЖ, сигурно ќе ја напушти и Франција, каде за клубот од Париз и Монако на 357 натпревари постигна 277 гола со 122 асистенции.

Додека Мбапе не објави каде ќе ја продолжи кариерата, медиумите ќе шпекулираат за неговата иднина. Од богатите клубови интерес за францускиот напаѓач не покажува само Манчестер јунајтед.

Ова го потврди еден од косопствениците на клубот, Сер Џим Ретклиф.

„Мбапе во Манчестер Јунајтед? Повеќе би сакал да го најдам новиот Мбапе отколку да потрошам богатство за да купам успех. Не е многу мудро. Многу е поголем предизвик да се најде новиот Мбапе, следниот Џуд Белингем или Рој Кин”, изјави Ретклиф.

Scroll to Top