Top Sport

Ракитиќ стана легенда на Барселона

Иван Ракитиќ, фудбалер на Ал Шабаб кој се натпреварува во фудбалскиот шампионат на Саудиска Арабија, го најде своето место меѓу легендите на Барселона. Заедно со поранешниот хрватски репрезентативец, во списокот на играчи кои ја обликуваа историјата на клубот се најде и Нејмар.

„Откако дојде во клубот во летото 2014 година, Ракитиќ беше редовен стартер во средниот ред во текот на целата кариера во Барселона и е петти странец по бројот на настапи за клубот“, објави Барселона.

Пред да се врати во Севилја, во сезоната 2020/2021, Ракитиќ одигра 333 натпревари за Барселона, со учинок од 40 гола и 42 асистенции.

Клубот особено го истакнува неговиот фантастичен гол во победата од 3:1 против Јувентус во финалето на Лигата на шампионите во 2015 година. Ракитиќ со Барселона освои 13 трофеи, вклучувајќи ја Лигата на шампионите и четири шпански првенства.

Scroll to Top