Top Sport

Промес уапсен во Дубаи, ќе биде екстрадиран во Холандија

Фудбалерот на Спартак Москва, Квинси Промес, е уапсен во Дубаи врз основа на холандска црвена потерница, потврди портпаролот на холандското државно обвинителство.

Апсењето е поврзано со барањето на Холандија за екстрадиција на Промес поради неговата вмешаност во шверц на кокаин, објави „Де Телеграф“.

Промес веќе извесно време престојува во Дубаи каде учествуваше на тренинг камп со својот клуб. По враќањето на неговиот тим во Русија, Промес беше запрен на граничната контрола на аеродромот во Дубаи на 29 февруари поради бегство од местото на сообраќајна несреќа.

Бил одведен во полициска станица, но пуштен, а во меѓувреме бил виден со својата нова девојка, американската раперка ДримДол, во еден клуб во Дубаи. Самиот напиша рап песна во која ги исмејува апсењата и казните во Холандија, пишува холандскиот портал.

Руските медиуми тогаш објавија дека ќе му биде дозволено да се врати во Русија.

Сепак, врз основа на договорот за екстрадиција меѓу Холандија и ОАЕ склучен во 2021 година, Промес би можел да и биде екстрадиран во Холандија.

Во февруари оваа година, судот во Амстердам го осуди Промес во отсуство на шест години затвор за помагање во шверц на 1.370 килограми кокаин од Бразил во Холандија во 2020 година, преку белгиското пристаниште Антверпен.

Тој претходно беше осуден на година и пол затвор поради обид за убиство на роднина, објавија холандските медиуми.

Поранешниот играч на Ајакс и холандски репрезентативец постигна девет гола на 22 натпревари за Спартак оваа сезона.

Scroll to Top