ПСВ го совлада Ајакс на пенали за куп-титулата

ПСВ Ајндховен ги совладаа Ајакс по петти пат оваа сезона за да ја освојат титулата од КНВБ Бекер, холандскиот куп, продолжувајќи ја доминацијата на тимот на Руд ван Нистелрој. ПСВ го победи Ајакс со 3:0 минатата недела во меч од Ередивизие.

Ајакс поведоа на три минути пред крајот на полувремето, кога Стивен Бергвајн направи одлична акција против својот поранешен клуб за топката во голот да ја смести дефанзивецот на ПСВ, Џарад Брентвајт. ПСВ израмни во 64. минута преку Торган Азар, по што во регуларните 90 минути и во двете продолженија немаше голови.

Во пенал серијата Брајан Боби и Џуриен Тимбер утнаа за Ајакс со првите два обиди, но ПСВ вратија со промашувањата на Ибрахим Сангаре и Андре Рамаљо. Во петта серија, обидот на Едсон Алварез беше одбранет, по што Фабио Силва постигна гол за титула.