Рашфорд ја најави, Де Хеа ја одбрани победата на Јунајтед

Манчестер јунајтед со победа ја заврши 2022 година. „Црвените ѓаволи“, во првиот натпревар од денешната програма во Премиер лигата, со 1:0 славеа кај Вулверхемптон.

Јунајтед не блескаше, но ја имаше контролата во поголемиот дел од натпреварот, а Маркус Рашфорд и Давид Де Хеа, се погрижија тимот да го освои бодовите.

Рашфорд, кој мечот го започна од клупата, бидејќи менаџерот Тен Хаг го казнил поради кршењето на клупската дисциплина, го постигна единствениот гол во 76.минута, а Де Хеа со брилијантна интервенција во 94.минута го спречи Раул Химензе да го израмни резултатот.

Со оваа победа, Јунајтед скокнаа на четвртото место на табелата со 32 бода. Вулвс останаа во опасната зона, тимот на Хулен Лопетеги е 18. со 13 поени.