Top Sport

Реал нема да го откупи договорот на Кепа

Реал Мадрид не планира да го откупи договорот на шпанскиот голман Кепа Аризабалага од Челзи на крајот од сезоната.

Аризабалага пристигна во Реал во август 2023 година на позајмица до јуни 2024 година со опција да го откупи договорот на крајот од сезоната.

Шпанскиот голман е член на Челзи од 2018 година, а во Реал пристигна како засилување, откако се повреди првиот голман Тибо Куртоа.

Кепа на последните неколку натпревари е резерва кај Карло Анчелоти, кој поголема доверба има во Украинецот Андреј Лунин. Оваа сезона Кепа бранеше за Реал на 18 натпревари во сите натпреварувања.

Раководството на „кралскиот клуб“ веќе го известило Шпанецот и неговите менаџери дека не планираат да го откупат неговиот договор.

Договорот на Аризабалага со Челзи истекува на 30 јуни 2025 година.

Scroll to Top