Top Sport

Реал против Брага без Белингем?

Младата ѕвезда на Реал Мадрид, Џуд Белингам (20) е повреден и неизвесен е неговиот настап против Брага, во среда во Лигата на шампионите.

Англичанецот го изместил рамото и има големи болки. Карло Анчелоти во вторник ќе одлучи дали ќе го искористи за средбата со Португалецот.

Белингем заработи повреда на натпреварот против Рајо Ваљекано, но до крајот остана на теренот. Првично се стравуваше дека повредата е сериозна, но лекарската служба на Реал на теренот потврди дека играчот не го „изместил рамото“, туку дека се работи за истегнување.

Белингем игра феноменално за Реал Мадрид откако пристигна од Борусија Дортмунд, постигна 13 гола на 14 натпревари. Пред неколку дена ја доби и наградата „Копа“ за најдобар млад фудбалер на светот до 21 година.

Scroll to Top