Top Sport

Макаби во Белград (засега) ќе игра пред празни трибини во Белград

Кошаркарите на Макаби во четврток ќе го одиграат првиот натпревар како домаќини во Белград. Натпреварот против Баерн ќе се одигра без присуство на публика.

Според сознанијата на „Спорт клуб“, причината за играње пред празни трибини е да се гарантира безбедноста на сите ученици, но тоа не значи дека така ќе биде и за следните натпревари кои израелскиот клуб ќе ги игра во салата „Александар Николиќ“.

По дуелот со Баерн, Макаби треба да одигра уште два натпревари во Белград во следните две недели – со Олимпијакос и Барселона, а „Гордоста на Израел“ побара да биде домаќин и против Фенербахче следната недела.

Организацијата на меѓународни натпревари во Израел во моментов не е можна поради воениот конфликт што беснее во оваа блискоисточна земја.

Од почетокот на оваа сезона, Израелците одиграа пет натпревари во елитното натпреварување и имаат скор од 3-2.

Макаби е шесткратен европски шампион и освојувач на неверојатни 56 титули во националниот шампионат. Макаби од Тел Авив важи за еден од најголемите клубови во историјата на европската кошарка.

Scroll to Top