Top Sport

Реми на Сент Џејмс парк

Њукасл и Вест Хем ремизираа 1:1 во последниот натпревар од саботниот распоред во Премиер лигата.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот имаше луд почеток, во првата минута ВАР му поништи гол на Њукасл.
Сепак, само две минути подоцна се затресе мрежата на Вест Хем, но овојпат голот беше поништен. Калум Вилсон постигна гол по додавањето на Лонгстаф.

Следеше мирен период од натпреварот до 32. минута кога по корнер изведен од Деклан Рајс, најдобрт во шеснаесетникот реагираше Лукас Пакета. Гостите можеа да поведат уште во првото полувреме, но Агерд беше непрецизен во финишот на првото полувреме.

Во продолжение Њукасл беше подобриот противник, ја имаше многу повеќе топка во свој посед, но не успеа да ја материјализира предноста. Најдобрите шанси ги пропуштија Сен Максиман и Калум Вилсон.

Њукасл и на 16 натпревар во низа остана непоразен во Премиер лигата. Голот на Пакета е прв што го прими голманот Ник Поуп по шест натпревар.

Њукасл остана на четвртото место на табелата што води во Лигата на шампионите, додека Вест Хем е на 16. позиција со 19 бодови.

Scroll to Top