Top Sport

Рома за шест мунути го реши Емполи

Фудбалерите на Рома во 21. коло во италијанската Серија А го победија Емполи со 2:0

dobivaj vesti na viber

Натпреварот на римскиот „Олимпик“ беше решен во воведните шест минути кога Рома ги постигна единствените два гола на натпреварот.

Недолго по стартот од центарот, Роџер Ибањез со глава ја затресе мрежата на гостите по корнерот на Паоло Дибала.

На речиси идентичен начин Тами Абрахам во шестата минута го удвои водството на „волчицата“.

Дибала повторно изведе корнер, а англискиот претставник беше највисок во скокот и беше 2:0.

Рома со натпревар повеќе од ривалите се искачи на второто место на табелата, со 13 поени помалку од лидерот Наполи.

Scroll to Top