Top Sport

Роберто Карлос не успеа да го повтори легендарниот гол од слободен од 1997 (видео)

Повеќе од 22 години по легендарниот гол од слободен удар кој го постигна за Бразил против Франција во пријателски меч во 1997, Роберто Карлос се обиде да направи реприза на „банана-ударот“.

Оригиналниот удар стана еден од најпознатите голови од слободен удар во историјата на фудбалот со оценка дека ги „побива физичките закони“.

Очигледно, 46-годишниот Карлос уште ја има неверојатната техника како што може да се види на видеото кое го сподели на Инстаграм, иако топката не заврши во голот.

 

View this post on Instagram

 

Meu goleiro professor @officialvitorbaia

A post shared by Roberto Carlos 罗伯特卡洛斯 (@oficialrc3) on

Scroll to Top