Top Sport

Ромарио не го сака Анчелоти на кормилото на Бразил

Ромарио, легендарниот напаѓач на Бразил и Барселона и освојувач на Светското првенство и Златната топка во 1994 година, гостуваше во бразилската емисија „Панорама Еспортиво“ и ги коментираше актуелните настани поврзани со националниот тим. Бразил има привремен селектор, тоа е Фернандо Диниз, а од јуни „кариоките“ ќе ги предводи Карло Анчелоти.

Ромарио (49), нее воодушевен од одлуката на Фудбалскиот сојуз на Бразил, Анчелоти да биде селектор.

„Е.и го Анчелоти, сакам Диниз да остане селектор. Сакам да му честитам на претседателот на Фудбалскиот сојуз на Бразил, Едналдо Родригес, бидејќи направи добра работа кога го избра Диниз. Му треба повеќе време за да почне да работи со репрезентацијата, како што прави со клубот. На последните два натпревари ремизираа и загубија, но никој не победува цело време“.

Анчелоти никогаш јавно не потврдил дека ќе го преземе Бразил откако ќе го заврши договорот во Мадрид до лето, а Ромарио е навредена од тоа.

Од друга страна, Диниз паралелно го води Флуминенсе и националниот тим.

Scroll to Top