Top Sport

Роналдињо го прослави 40-тиот роденден со затворска скара

Бразилската фудбалска легенда Роналдињо го прослави својот 40. роденден со скара во затвор, а преку социјалните мрежи доби пораки на поддршка на неговите сонародници Роналдо и Роберто Карлос.

Еден од најталентираните фудбалери во историјата на спортот, јубилејниот роденден го прославува во парагвајски затвор откако наводно користел лажен пасош за влегување во земјата и му се заканува казна од дури шест месеци.

Неговите поранешни соиграчи не го заборавија. 43-годишниот Роналдо објави фотографија на Инстаграм со Роналдињо и со порака: „Честитки, друже! Да ги надминеш овие тешки моменти во животот со радост како и секогаш“.

46-годишниот Карлос пак му прати порака со видео во кое играат заедно: „Најдобри желби за Роналдињо. Среќен роденден пријателу“.

Роналдо и Роналдињо се вистински фудбалски икони во Бразил откако им ја донесоа титулата од СП во 2002 година.

 

View this post on Instagram

 

Parabéns Xará! Que você vença essa etapa difícil da sua vida com a mesma alegria de sempre! #Ronaldinho40 @ronaldinho

A post shared by Ronaldo (@ronaldo) on

 

View this post on Instagram

 

Muitas felicidades amigo @ronaldinho 40 anos #happybirthday my friend .

A post shared by Roberto Carlos 罗伯特卡洛斯 (@oficialrc3) on

Scroll to Top