Роналдо го освои својот прв трофеј со Јуве со гол на „раб“ на офсајд (видео)

Кристијано Роналдо го постигна единствениот гол во италијанскиот Суперкуп за 1:0 победа над Милан на стадионот „Крал Абдула“ во Џеда, Саудиска Арабија за да го крене својот прв трофеј како фудбалер на „бјанконерите“.

По првото полувреме во кое Јуве имаше две одлични шанси, но за малку ќе беше казнет од Милан, клучниот момент се случи во 61. минута, кога Миралем Пјаниќ му нафрли одлична топка на Португалецот, кој од позиција која беше на „раб“ на офсајд го совлада Џиџи Донарума.

По ова, во 71. минута од мечот, Џенаро Гатузо фрли сè на една карта, со внесување на Гонзало Игуаин и Фабио Борини во игра, но само три минути подоцна „росонерите“ останаа со 10 играчи по црвениот картон на Кеси за грубиот старт над Емре Џан.