Роналдо ја „спаси“ работата за Јуве против упорната Џенова (видео)

Кристијано Роналдо со гол од пенал во 95. минута спречи Јувентус да одигра уште еден нерешен натпревар, носејќи 2:1 победа над Џенова и враќање на првото место на табелата во Серија А.

Јуве дојде во водство во 36. минута преку Леонардо Бонучи, но Грифоне, за кои стартер беше Горан Пандев во 41. минута израмнија со среќниот погодок на Куаме. По ова во второто полувреме Џенова доби два црвени картони, но „бјанконерите“ не успеаја да постигнат гол.

Во 90-тата минута, Кристијано Роналдо постигна гол, кој беше поништен од ВАР, пред во 94. минута да издрибла во шестнаесетникот и да примора пенал, кој го реализираше во 95. минута.

Во другите мечеви, Лацио со 4:0 го „растури“ Торино, а Рома со ист резултат славеше на гостувањето кај Удинезе, додека Сампдорија на Клаудио Раниери успеа да извлече поен против Лече (1:1).