Top Sport

Руни: Јунајтед да го задржи Бруно и младите, а останатите да ги избрка од клубот

Манчестер јунајтед одигра уште една лоша сезона. Расположението може малку да го поправи евентуалната победа над Манчестер сити во финалето на ФА Купот. Доколку тоа не се случи великанот од „Олд Трафорд“ уште една сезона ќе заврши без трофеј.

Најдобриот стрелец во историјата на клубот Вејн Руни (253 гола) откри што би направил за да му ја врати славата на клубот.

„Тимот треба да се изгради околу Бруно Фернандеш. Тој е квалитетен и борбен. Што се однесува до другите играчи, тие треба да заминат. Бруно и младите треба да се задржат. Мора да има огромна чистка. Тоа не може да се направи во агодина, но тоа може да се случи во годините што доаѓаат“, рече Руни.

„За да се натпреварувате во оваа лига, ви требаат добри играчи. Не ме сфаќајте погрешно, овие се добри. За да се борите со Манчестер сити, Арсенал и Ливерпул, потребни ви се подобри“, додаде легендата на клубот, освојувач на 16 трофеи со Јунајтед.

Scroll to Top