Top Sport

Селтик ја одбрани титулата во Шкотска

Фудбалерите на Селтик во претпоследното коло ја обезбедија шампионска титула откако славеа на гости кај Килмарнок од 5:0. Во последното коло Селтик ќе влезе со шест бода повеќе од големиот ривал Ренџерс.

Селтик ја освои 54. шампионската титула во клупската историја и сега има само една помалку од Ренџерс.

Во последните сезони, Селтик доминираше во шкотскиата Премиер лига, ја освоија третата шампионска титула во низа. Во последните 13 години, Селтик 12 пати беа шампиони.

По само 12 минути игра на гостувањето кај Килмарнок, Селтик имаше 2:0 со головите на Ајдахо и Маеда. Во првото полувреме стрелец беше Форест во 35. минута, додека О’Рајли постигна два гола во продолжението од дуелот за конечни 5:0.

Scroll to Top