Top Sport

„Салах не е светска класа“

Поранешниот играч на Евертон и уште неколку други клубови во Премиер лигата, Ајегбени Јакубу го анализираше Мохамед Салах.

Нигерискиот фудбалер во својот коментар упати остри критики кон кон напаѓачот на Ливерпул.

„Салах според мене не е светска класа. Тој не е добар со топката и повеќето негови голови се постигнати со помош на среќата“, рече Јакубу.

Според мислењето на поранешниот напаѓач на Мидлсброу, Портсмут, Блекбурн и други клубови, Мохамед Салах не е најдобриот африкански фудбалер кој играл во Премиер лигата.

„Не можете да кажете дека Мохамед Салах е најдобриот кој играл во Англија. Најголемите африкански играчи кои некогаш играле се Окоча, Дрогба, Кану, Јаја Туре, Адебајор и Садио Мане“, заклучи Нигериецот.

Scroll to Top