Top Sport

Сампаоли во моментов е најомразениот Аргентинец

Аргентинскиот селектор Хорје Сампаоли со тешко срце се појави на прес-конференцијата по понижувачкиот пораз од 3:0 од Хрватска по кој „албиселесте“ имаат само теоретски шанси за пласман понатаму.

Првото прашање од аргентинските новинари беше сурово: „Тренеру, има 40 милиони Аргентинци кои ве држат одговорен што го ставивте во игра Кабалјеро. Зошто не го чекавте Серхио Ромеро?“.

„Одговорен за поразот сум јас, а не голманот Кабалјеро. Несреќата по првиот примен гол не чинеше скапо и го ’скрши’ натпреварот за нас. Секако дека поразот боли, но кажав, јас сум виновен бидејќи не го прочитав натпреварот како што треба. Сум играл за националниот дрес и ја знам болката. Не ги остваривме очекувањата на аргентинскиот народ“, изјави Сампаоли.

Дека Сампаоли во моментов е најомразениот човек во Аргентина најдобро зборува тоа што дел од навивачите не почекаа да заврши мечот, туку го погодија со шише со вода по третиот гол на Хрватска.

Scroll to Top