Top Sport

Саудиска Арабија добива конкуренти за организацијата на СП во 2034 година

Индонезија е во преговори со Австралија за можна заедничка кандидатура за домаќин на Светското првенство во 2034 година со Малезија и Сингапур, изјави во средата претседателот на Фудбалскиот сојуз на Индонезија (ПССИ). Минатата недела ФИФА ги покани асоцијациите членки од Азија и Океанија да се пријават за домаќин на Светското првенство во 2034 година.

„Зборуваме за кандидатура со Австралија“, рече претседателот на ПССИ, Ерик Тохир.

„Кога ги посетив Малезија и Сингапур, двете земји изразија интерес да им се приклучат на Индонезија и Австралија, така што Светското првенство ќе се одржи на секој од населените континенти“, додаде тој.

Откако објави дека Шпанија, Мароко и Португалија ќе бидат домаќини на Светското првенство во 2030 година, заедно со Уругвај, Парагвај и Аргентина ќе бидат домаќини на Мундијалот, ФИФА ги покани конфедерациите од Азија и Океанија да конкурираат за 2034 година.

Саудиска Арабија брзо ја објави својата намера да се кандидира за домаќин, а ФИФА постави краен рок до 31 октомври за другите заинтересирани страни да ги објават своите понуди.

Бидејќи Катар беше домаќин на Мундијалот во 2022 година, Тохир рече дека можеби е прерано СП да се врати на Блискиот Исток.

„Ние работиме прилично добро“, рече тој.

„Мислам дека ФИФА ќе земе предвид дека регионот на Блискиот Исток беше домаќин со Катар минатата година. Јапонија и Кореја исто така беа домаќини. Сигурен сум дека ФИФА ќе се обиде со други земји“.

Домаќини на СП 2026, на кое ќе учествуваат 48 репрезентации, ќе бидат САД, Канада и Мексико.

Scroll to Top