Top Sport

Себастијан Але – Крал на стрелците во ЛШ

Себастијан Але испиша историја во Лигата на шампионите. Напаѓачот на Ајакс, во првите пет натпревари оваа сезона, Але постигна девет гола. За еден гол го подбри претходниот рекорд од 2019 година, кој беше во сопственост на Ерлинг Халанд.

Але, вчера ги постигна двата гола во победата на Ајакс над Бешикташ (2:1).

Репрезентативецот на Брегот на слоновата коска, во првото коло против Спортинг постигна четири гола, а потоа по еднаш беше прецизен против Бешикташ и во двата натпревари со Борусија Дортмунд.

Але се наоѓа на врвот на листата, на фудбалери, кои постигнувале голови во првите пет натпревари во фазата по групи. Покрај него и Халанд на оваа листа се наоѓаат Роберт Левандовски и Кристијано Роналдо.

Scroll to Top